Topowe polskie narzędzia w orężu marketingu i PR-u

Rozwijając i promując swój biznes, firmy korzystają z nowoczesnych narzędzi ułatwiających im codzienną pracę. Nie każdy wie, że wiele z nich zostało stworzonych przez Polaków. Prezentujemy wybrane rozwiązania, które w mniejszym lub większym stopniu odmieniły pracę marketerów i PR-owców, pomagając im w dotarciu do szerokiego grona odbiorców.

Umiejętne korzystanie z nowych technologii i internetowych innowacji może stać się kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od profilu jego działalności. Każdy, kto chce ułatwić sobie pracę, poprawić jej efektywność i rozwinąć działalność, powinien przyjrzeć się poniższym rozwiązaniom.

Brand24 – monitoring internetu i mediów społecznościowych

Firma oferuje błyskawiczny dostęp do miliardów polskojęzycznych wzmianek na temat marek, produktów, osób itp. z mediów społecznościowych, blogów, serwisów informacyjnych i forum internetowych). Automatycznie wykrywa pozytywne i negatywne publikacje w wybranym obszarze zapytań, co pozwala na budowanie strategii rozwoju wizerunku firmy lub ewentualną reakcję w przypadku sytuacji kryzysowej. Brand24 monitoruje informacje na temat kilkudziesięciu tysięcy marek klientów pochodzących z USA, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Włoch, Bułgarii, Kanady, Singapuru, Emiratów Arabskich, Australii oraz oczywiście z Polski. Portal został uruchomiony w 2011 roku.

Podobne polskie narzędzia: Press Service, Instytut Monitorowania Mediów 

NetPR.pl i Prowly – prawa ręka PR-owców

O pożądanym odbiorze marki przesądza odpowiednie kreowanie komunikacji. Służyć ma temu szeroko pojęty brand journalism, który poprzez tworzenie historii marki, buduje relacje z odbiorcami. Do tego celu wykorzystywane są różne media i platformy technologiczne. NetPR.pl i Prowly to zestawy narzędzi do zwiększania popularności firm, marek oraz osób. Są to aplikacje dedykowane osobom zajmującym się działalnością PR – freelancerów i agencji. Platformy ułatwiają zarządzanie działaniami media relations – dystrybucję treści, zdjęć lub video i zwiększenie ich widoczności czy późniejszą analitykę działań. Dodatkowo netPR.pl ma możliwość zintegrowania z monitoringiem mediów, a dystrybucja treści jest wspierana przez agencję prasową infoWire.pl. 

Podobne polskie narzędzia: Pressium

Minicrm – pomoc w zarządzaniu

Aplikacja miniCRM to prosty CRM online dla małych i średnich firm. Pomaga zapanować nad kontaktem z klientami, zadaniami, zleceniami i sprzedażą. Informacje przesyłane między użytkownikiem a aplikacją są zaszyfrowane, natomiast dane klientów są chronione i przechowywane w profesjonalnej serwerowni. Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem przeglądarki internetowe, dzięki której przedsiębiorca nie jest obciążony wysokimi kosztami instalacji, wdrożenia i aktualizacji specjalistycznego systemu.

Podobne polskie narzędzia: LiveSpace, GoNet CRM

SerwerSMS.pl – komunikacja mobilna SMS

Platforma SerwerSMS.pl pozwala na prowadzenie profesjonalnej komunikacji mobilnej w obszarze B2C, B2B a także przez instytucje publiczne. Umożliwia m.in. realizację promocyjnych kampanii mobilnych, mikropłatności oraz ułatwia przepływ informacji np. między mieszkańcami a urzędami, pacjentami a placówkami ochrony zdrowia, sklepami internetowymi a klientami. SerwerSMS.pl wykorzystuje dostępne na rynku technologie w dwustronnej komunikacji oferując możliwość wysyłki wiadomości tekstowych (SMS), wiadomości multimedialnych (MMS) oraz wiadomości głosowych (VOICE). Firma działa w branży masowej komunikacji SMS już od 2003 roku, a z jej usług korzysta 23 000 klientów, tj. Triumph, Próchnik, British Council, EuroCash, Energa, za10groszy.pl, Totolotek, CzasNaButy.pl czy Aviva.

Podobne polskie narzędzia: smsapi, promosms, mProfi

EmailLabs – e-mail marketing  

EmailLabs to serwer SMTP w chmurze, który powstał z myślą o podmiotach posiadających już system generujący wysyłkę e-mail (np. system sklepowy, bilingowy, księgowy, CRM, ERP, CMS, czy dedykowany system Marketing Automation), ale chcących zwiększyć jej szybkość oraz dostarczalność przez redukcję współczynnika traktowania wiadomości jako SPAM. Łatwo zintegrować go z każdym systemem i aplikacją oraz uzyskać dostęp do zaawansowanych statystyk. Firma znajduje się białych listach WP, Onetu, Interii czy o2, a także spełnia wymagania globalnych providerów m.in. Gmail, Yahoo, Aol i Hotmail. Do klientami EmailLabs należą np. Rossmann, Ikea, Payback, Douglas, Auchan czy Tchibo.

Podobne narzędzia: Redlink, FreshMail, Sare.

IAI Shop – wsparcie sklepów internetowych

Wspomaga sprzedaż i wdrażanie e-sklepów. Zwiększa ruch na stronach internetowych, przyczyniając się do ich rozwoju. Firma obsługuje ponad 3500 sklepów on-line i kontroluje nawet kilka tysięcy zamówień miesięcznie. Posiada wiele funkcji umożliwiających sprzedaż, prezentację oferty oraz kontrolę procesów logistycznych, finansów, płatności i magazynów. Na rynku istnieje od 2000 roku.

Podobne polskie narzędzia: Media4You, Shoper 

Semstorm – platforma SEM

Oferuje dane z największej bazy polskich słów kluczowych, dzięki którym można zoptymalizować swoją stronę i tym samym zadbać o jej wysoką pozycję w sieci. Za pomocą narzędzi takich jak Website Explorer i Ad Explorer pozwala sprawdzać i porównywać działania konkurencji, poznać wykorzystywane przez nią słowa kluczowe oraz teksty reklamowe. Dzięki Semstorm można wzbogacić swoją kampanię i bazować w prowadzonych akcjach na frazach o wysokim potencjale.

Podobne polskie narzędzia: Eactive, Ideo

AdReport – system reklamy internetowej

AdReport pozwala poznać szczegóły każdej kampanii display w polskim Internecie od 2003 roku. Narzędzie wzbogaca wiedzę marketera podczas planowania działań w Internecie lub analizy konkurencji. Dostarcza też wartościowy ruch na stronach internetowych przy maksymalnej optymalizacji wydatków reklamowych. Firma współpracuje z większością domów mediowych oraz agencji na rynku polskim, ale również z klientami bezpośrednimi. 

Podobne polskie narzędzia: AdTaily (zmienia nazwę na Yieldbird), adFreestyle

Landingi – tworzenie landing page

Landingi to aplikacja, która umożliwia samodzielnie tworzenie landing page pod dowolną kampanię bez posiadania specjalistycznej wiedzy i pomocy działu IT. Jej wyróżnikiem są: intuicyjny edytor dopasowany do komputerów, smartfonów czy tabletów, a także dziesiątki gotowych szablonów oraz duża liczba integracji z innymi aplikacjami. 

Podobne polskie narzędzia: brak danych

LiveChatInc – czat on-line 

Narzędzie do internetowej obsługi klientów, marketingu on-line oraz analizy ruchu na stronie internetowej dla małych i dużych przedsiębiorstw. Od 2002 roku rozwijane przez Livechat Software, a od 2010 roku oferowane w modelu SaaS (software as a service). Platforma pozwala przedstawicielom firmy komunikować się w czasie rzeczywistym z użytkownikami odwiedzającymi ich stronę internetową. Z narzędzia korzysta ponad 8000 organizacji na całym świecie.

Podobne polskie narzędzia: Halo Live Chat

Jak widać nie zawsze atrakcyjne rozwiązania to zagraniczne rozwiązania. Współczesne firmy mają do dyspozycji szeroki wachlarz nowoczesnych narzędzi, w które warto zainwestować, a przy okazji  wesprzeć inne rodzime biznesy.