Czy w dwa miesiące można zostać programistą w Lublinie?

W Lublinie brakuje programistów, a zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest coraz większe. Dlatego też w stolicy województwa lubelskiego prowadzony jest kurs programowania infoShare Academy, którego uczestnicy chcą zmienić branżę i rozpocząć karierę w IT. Czy w dwa miesiące można całkowicie zmienić zawód?

Wysokie zarobki, szerokie benefity pozapłacowe i praktycznie zerowe ryzyko bezrobocia – pomimo nadzwyczaj atrakcyjnych warunków pracy w IT, deficyt specjalistów stale się powiększa. W samym tylko Lublinie brakuje ponad 500 programistów. Deficyt na rynku pracy IT to jednak przede wszystkim szansa dla osób, które chcą zmienić pracę i mają odwagę, aby spróbować swoich sił w nowej branży.

W dobie cyfryzacji, przedsiębiorstwa potrzebują coraz bardziej wykwalifikowanych specjalistów, którzy sprostają wymaganiom i pomogą firmie postawić na intensywny rozwój. Dlatego coraz częściej pracodawcy podejmują współpracę z podmiotami, które szkolą kandydatów chcących rozpocząć karierę w branży IT. Nie inaczej jest w Lublinie - mówi Marcin Pokojski, CEO infoShare Academy, działający od kilkunastu lat w branży IT, mentor w programach dla start-upów.

Jak zostać programistą w Lublinie?

Kurs Junior Front End Developer, po którym uczestnicy uzyskają wiedzę i umiejętności potrzebne do stworzenia nowoczesnej aplikacji webowej, pracy w zespole, zarządzania projektami oraz planowania wystartował na początku kwietnia i potrwa do czerwca. A rekrutacja na kolejny, wakacyjny kurs już wystartowała. 30 trenerów z kilku-kilkunastoletnim doświadczeniem przez 320 godzin intensywnego kursu wyszkoli nowych kandydatów. Mają oni szansę po jego ukończeniu znaleźć pracę wśród 7 Partnerów infoshare Academy - firm IT, które chcą pozyskać najlepszych kandydatów, a liczba takich przedsiębiorstw stale rośnie. Jak wygląda tego typu kurs?

Naukę programowania można porównać do nauki języka obcego, ponieważ uczestnicy kursu, uczą się w pewien sposób “pisania” w sposób zrozumiały dla komputera.  Mają oni do wyboru dwie ścieżki nauczania. Pierwsza - na kursach dziennych - gdzie przez dwa miesiące po 8 godzin dziennie, kandydaci poznają wszystkie sekrety programowania. Jest też drugi tryb - weekendowy. Wtedy zajęcia odbywają się przez sześć miesięcy, po trzy weekendy w danym miesiącu, przez 6 godzin, plus zadania domowe. Podczas kursu prowadzonego przez doświadczonych specjalistów, 80 proc. czasu poświęconych jest na warsztaty, a 20 proc. to własny projekt.

Całość zakończona jest egzaminem i zdobyciem certyfikatu potwierdzającego uzyskane kompetencje. Jednym z największych atutów tego typu kursu, jest pomoc w poszukiwaniu przyszłej pracy i szansa na zatrudnienie. Aż 70 proc. kursantów, którzy ukończyli infoShare Academy zyskało nową pracę w ciągu 3 miesięcy po ukończeniu kursu.

Na kurs zgłaszają się osoby z różnym doświadczeniem -  m.in. absolwenci zarządzania, budownictwa, prawa, ekonomii, matematyki, a nawet kierunków humanistycznych. – Nauka prowadzi od poznania podstaw w zakresie programowania, nauki HTML, CSS, a następnie konkretnego języka programowania jakim jest JavaScript. Absolwenci zyskają wiedzę na poziomie Junior Front End Developer, a po zakończeniu kursu będą w stanie przygotować profesjonalną stronę www, zbudować aplikację webową i posługiwać się podstawowymi narzędziami programistycznymi – dodaje Anna Prończuk-Omiotek, manager oddziału infoShare Academy w Lublinie.

Przebranżowienie – szansą na lepszą pracę

W lubelskiej Akademii infoShare, programowania uczą się osoby z różnym bagażem doświadczeń i różnym wykształceniem – także ci, którzy dotychczas nie mieli styczności z branżą IT. Bo na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Przykładem może być dwójka kursantów.

Karolina Skiba to umysł ścisły, absolwentka matematyki, która pracowała w banku. Oprócz pracy w tym zawodzie prowadziła również warsztaty z matematyki i fizyki w szkołach. – Praca w bankowości, mimo, że bardzo kreatywna i rozwijająca wiele umiejętności, nie sprawiała mi radości, a istotne jest, aby w życiu robić to, w czym możemy się realizować. Mam przeczucie, że programowanie może okazać się właśnie taką pracą, bo w końcu najlepiej pracuje się z ludźmi, którzy „czują” temat – mówi Karolina.

Innym przykładem jest Andrzej Szadkowski, który jak wielu młodych ludzi, wyemigrował z Lublina do Warszawy, aby następnie powrócić w rodzinne strony. W stolicy pracował w domu maklerskim realizując się w obszarze takich pojęć jak: giełda, forex, ekonomia. Pewnego dnia zdecydował jednak, że chce się przebranżowić. – Wybór padł na programowanie, które zainteresowało mnie pod kątem możliwości rozwoju i zapotrzebowania na specjalistów IT. Kurs spodobał mi się na tyle, że zamierzam wysłać na niego również moją żonę – mówi Andrzej.

Po ukończeniu nauki, świeżo upieczeni programiści będą mogli pochwalić się zupełnie nowymi umiejętnościami, prezentując pierwsze własne portfolio potencjalnym pracodawcom z lubelskiego rynku IT. Z infoShare Academy współpracują takie firmy, jak: StarTechnology, Mikrobit, Akanza, Antara, Ideo, Sii, Grupa Combo IT, Upaid, które z najlepszymi absolwentami kursu spotkają się na rozmowach kwalifikacyjnych.

 Więcej o szkoleniach z programowania: http://infoshareacademy.com/

O infoShare Academy
Akademia dla programistów, stawiająca na intensywną i praktyczną naukę programowania od podstaw, dająca realną szansę zatrudnienia w branży IT. Kadra trenerów infoShare Academy to doświadczeni praktycy oferujący edukację w nowoczesnym systemie nauczania w modelu ALS (Accelerated Learning System), który pozwala na szybkie przyswojenie narzędzi, technik i języków programowania. Absolwenci infoShare Academy posiadają swoje pierwsze portfolio, potrafią pracować w zespołach projektowych, wykazując się odpowiednimi umiejętnościami do podjęcia pracy w branży IT. Akademia ściśle współpracuje z firmami zatrudniającymi programistów, dzięki czemu większość jej absolwentów znajduje pracę w branży IT i utrzymuje się na rynku.